Fashion

SLOW FASHION, CZYLI JAK ŚWIADOMIE KUPOWAĆ

Slow fashion, czyli jak świadomie kupować, minimalizm, ekologia, to ostatnio bardzo modne hasła, które pojawiają się często w mediach i artykułach.  Idea ta nie oznacza zaprzestania kupowania rzeczy, bo taka droga też ostatecznie nie jest dobra. Co by się działo, gdybyśmy wszyscy nagle przestali kupować? Gospodarka by tego nie wytrzymała. Nasz konsumpcjonizm rósł latami więc nie oczekujmy, że zmienimy wszystko w przeciągu jednej dekady. Slow fashion to swoista filozofia mody, świadome podejście do niej.  Na czym ono polega? Slow fashion oznacza świadome, rozważne podejmowanie decyzji zakupowych. Bycie świadomym konsumentem to klucz do sukcesu. Wówczas wyprzedaże staną się tylko okazją do uzupełnienia  dobrze przemyślanej garderoby. Koncepcja ta jest bardzo powiązana z minimalizmem, jednak tych dwóch pojęć nie można ze sobą utożsamiać.

Minimalizm a Slow fashion.

Minimalizm hołduje zasadzie „im mniej, tym lepiej”, natomiast slow fashion, czyli jak świadomie kupować można utożsamiać ze stwierdzeniem „miej dokładnie tyle ile potrzebujesz i zakup to rozważnie”. Zamiast skupiać się na ilości posiadanych rzeczy, skup się na ich jakości.

Problemem ówczesnego świata mody, jest zasypywanie nas kolekcjami, które zmieniają się szybciej niż dni tygodnia. Jeśli ktoś z Was pamięta jeszcze stare czasy, kiedy nic nie było w sklepach a na towar czekało się miesiącami, to pamięta też zapewne fakt, że rzeczy zakupione w tamtym okresie nosiło się latami i przekazywało z ręki do ręki. Nie było sacond handów, sieciówek, sprzedaży internetowej. Były za to dobre Domy Mody, w których za dobry płaszcz trzeba było oddać całą swoją pensję. I nikogo to nie dziwiło. Dlaczego więc teraz oburzamy się, że za dobry płaszcz musimy zapłacić ¼ swojej pensji?

Chyba dlatego, że nie planujemy, iż będzie to nasz jedyny płaszcz, który będziemy nosić latami, bo przecież za rok nie będzie pewnie MODNY.

Slow fashion polega właśnie na rozważnym kupowaniu, dokładnie takim jakie miało miejsce kiedyś. Możecie mi wierzyć, że jak oglądam stare zdjęcia mojej mamy, to praktycznie wszystkie elementy jej garderoby chętnie założyłabym również dzisiaj. Wiele tych rzeczy, to właśnie klasyka, ponadczasowość, gdyż to właśnie bazowa garderoba była najistotniejsza do skompletowania.

Postarajmy się zatem odpowiedzieć na pytanie: Jak kupować rozważnie, zgodnie z nurtem Slow Fashion?

Podstawą jest dobrze przemyślana garderoba. Pomocnym jest zrobienie listy rzeczy, których potrzebujemy wraz z określeniem budżetu, jaki planujemy na daną rzecz przeznaczyć.

Taką listę należy zrobić z uwzględnieniem kilku najważniejszych elementów:

  1. Typu naszej urody;
  2. Rozmiaru, który nosimy a tym samym ciuchów, w których dobrze wyglądamy.
  3. Stylu życia – innych ciuchów będzie potrzebowała biznes woman a innych podróżniczka.
  4. Jakości ciuchów – tutaj warto skupić się na wysokiej jakości materiałach ale również na jakości wykończenia.
  5. Atrakcyjności ciuchów – nie planujmy kupić czegoś co jest modne ale tak naprawdę, zupełnie nie w naszym guście.
  6. Uniwersalności – im częściej i na więcej okazji możesz dany ciuch założyć, tym wyższe miejsce powinien zajmować na Twojej liście.

Do swojej listy możesz dodać 3 punkty na ciuchy na specjalną okazję.

Dlaczego tylko 3?

Bo jeśli nie jesteś gwiazdą telewizji, to raczej nie będziesz potrzebować połowy szafy wypełnionej kreacjami na wielkie wyjścia.

Kiedy już sporządzisz taką listę, to sprawdź, czy część z rzeczy, które już masz w swojej szafie spełnia te oczekiwania. Wówczas będziesz wiedziała jakich rzeczy Ci jeszcze brakuje. Nie kupuj wszystkiego od razu. Slow fashion, to proces powolnego, rozważnego kupowania. Pomyśl, czy coś co masz od razu, od ręki, bez większego wysiłku, daje Ci tyle zadowolenia i satysfakcji, co coś długo wyczekiwanego? Pozwól sobie na rzadsze zakupy ale za to zdecydowanie wyższej jakości, za którą, nie ma się co oszukiwać, zapłacisz więcej. Jednak w ogólnym rozrachunku będzie Ci się to opłacało. Przyjemnie jest poczuć to uczucie LUKSUSU. Płacisz za coś więcej ale w zamian nosisz coś wartościowego. Nie chodzi tylko o wartość materialną ale także sentymentalną. Kiedy poświęcisz na znalezienie takiej idealnie dopasowanej sukienki sporo czasu i przeznaczysz na nią pokaźną sumę, to uwierz mi, zakładając ją będziesz się czuła wyjątkowo.

Slow fashion a podążanie za trendami.

Slow fashion nie oznacza, że nie możesz śledzić nowinek ze świata mody. Powinnaś to tylko robić świadomie i traktować jako dobrą bazę do inspiracji. Slow fashion nie oznacza  że nie będziesz modna. To jest właśnie klucz do sukcesu – dobranie takich elementów garderoby, w których będziesz rzeczywiście chodzić i które za rok, czy nawet 5 lat nadal będą w kanonie mody. Sukienki szmizjerki, dobrej jakości bawełniany tshirt, trencz, czy mała czarna to pozycje, które nigdy nie schodzą z listy TOP. Pamiętaj, że zabawa modą może być przemyślana i świadoma. Jeśli zależy Ci na ożywieniu Twoich stylizacji nowinkami, to postaw na dodatki – biżuterię, jedwabne gumki do włosów, czy fancy torebkę.

Jeśli tak, jak ja jesteś pracującą matką, to jaka jest szansa, że założysz płaszcz uszyty z piór, który jest obecnie lansowany na wybiegach?

Dlatego tak istotnym jest uświadomienie sobie swoich potrzeb, bo ciuchy maja Ci zapewniać komfort i ułatwiać codzienne funkcjonowanie. Szkoda czasu na godziny stania przed szafą i kompletowania zestawów. Lepiej postawić na takie elementy garderoby, dzięki którym będziesz mieć pewność, że zakładając daną rzecz będziesz czuć się wyjątkowo i komfortowo.

Slow fashion a czytanie metek.

Ile z Was czyta metki ze składem albo przepisem prania?

Jeśli chcecie wprowadzić filozofię slow fashion, czyli świadomego kupowania, to zacznijcie od sprawdzania składu waszych ciuchów oraz dbajcie o nie zgodnie z przepisem prania. Te dwie kwestie są bardzo istotne w tworzeniu dobrze przemyślanej garderoby. Zdecydowanie ważniejsze od metki firmy jest metka ze składem. Niestety marka premium nie zawsze oznacza wysoką jakość. Podobnie ma się z ceną. W sklepach można znaleźć sukienki w 100 % poliestrowe kosztujące więcej niż te z jedwabiu. Oczywiście decyzja należy do Ciebie ale podejmij ją świadomie i celowo.

Idealna garderoba w duchu slow fashion, czyli jak świadomie kupować.

W takim razie jak powinna wyglądać idealna garderoba, skompletowana zgodnie z duchem slow fashion?

Odpowiedź jest tylko jedna – To zależy.

Niestety nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Znajdziecie wiele poradników na ten temat. Kasia Tusk w swojej książce „Elementarz Stylu”, proponuje zbudowanie idealnej garderoby w oparciu o bazowe kroje i kolory. Joanna Glogaza w swojej książce „Slow fashion – modowa rewolucja”, proponuje zbudowanie garderoby o rzeczy, które pasują do siebie oraz pasują nam. Sądzę, że ta metoda jest najlepsza. Każda z nas jest inna, więc byłoby strasznie nudno, gdybyśmy wszystkie miały te same rzeczy w szafach. Jednak z całą pewnością w każdej szafie powinien znaleźć się wysokiej jakości bawełniany tshirt oraz elegancka sukienka o klasycznym fasonie. Reszta zależy od Ciebie i Twojego stylu życia.

Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam trochę temat slow fashion, czyli tego jak świadomie kupować.

Jeśli macie jakieś pytania, to śmiało piszcie. Szczególnie, że niedługo zbliża się czas wyprzedaży i łatwo się dać złapać na okazyjne zakupy wielu, zupełnie niepotrzebnych rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy